28 X 2019 Spotkanie z Robertem Makłowiczem
 Spotkanie z Robertem Makłowiczem, polskim dziennikarzem, pisarzem, publicystą, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem, zorganizowane 28 października 2019 r., przyciągnęło do Biblioteki tłumy czytelników.
 

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki dofinansowanych przez Instytut Książki.

Robert Makłowicz - to dziennikarz, podróżnik, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Pochodzi z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. Studiował prawo, a następnie historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1993-2004 był publicystą Gazety Wyborczej. Współpracował też z tygodnikami Wprost, Newsweek Polska, Przekrój. W latach 1998-2008 był gospodarzem bardzo popularnego, niedzielnego cyklu reportaży „Podróże kulinarne Roberta Małkowicza”. Prowadził w TVP2 również program „Makłowicz w podróży”. Ponadto był przewodnikiem po świecie kulinarnym w programie „Bake Off-ale ciacho!”.  Autor kilku popularnych i nagradzanych książek, m. in: „C.K. Kuchnia”, "Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny” (współautor ze Stanisławem Mancewiczem), „Cafe Museum” i „Dalmacja. Książka kucharska”. Zdobywca wielu nagród: Wiktor (2004), Złoty Chmiel (2004), Oskar Kulinarny (2004 i 2005), Nagroda Literacka Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej za wydanie książki Cafe Museum (2011).

Wielbiciele talentu pisarskiego, kulinarnego i gawędziarskiego Roberta Makłowicza wypełnili po brzegi salę klubu Biblioteki, by wysłuchać barwnej i dowcipnej opowieści naszego gościa. Autor, urodzony i wychowany w Krakowie, pięknie opowiadał o swoim rodzinnym mieście, kobietach, które go wychowywały i wielonarodowościowej rodzinie, z której się wywodzi. O swoich pasjach: podróżach, historii i kuchni oraz początkach pracy w telewizji. Przekonywał, że kuchnia jest nierozerwalnie związana z kulturą i historią każdego kraju i jest jedną z najprostszych dróg do ich poznania. Tłumaczył, że nie można mówić o kuchni polskiej, włoskiej czy francuskiej a należy mówić o kuchni poszczególnych regionów każdego z państw. Opowiadał o swoich książkach, fascynacji różnorodnością kulturową i Mitteleuropą. Na zakończenie spotkania po autograf na książce ustawiła się bardzo długa kolejka. 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |