7 IX 2019 Narodowe Czytanie - relacja
 W pierwszą sobotę września w całej Polsce odbyła się po raz ósmy akcja promująca czytelnictwo Narodowe Czytanie. Bocheńską odsłonę zorganizowano w sobotni wieczór na Plantach Salinarnych.  

W tym roku Para Prezydencka, patronująca akcji, zaproponowała by Narodowe Czytanie poświęcić polskim nowelom i z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta dokonała wyboru ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie. Wybór padł na następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” z cyklu: „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Bocheńskie Narodowe Czytanie rozpoczął Adam Korta – Starosta Bocheński, który również wystąpił w roli czytającego. Wybrane fragmenty nowel przeczytali: Stefan Kolawiński - Burmistrz Miasta Bochnia, Ryszard Drożdżak - v-ce Starosta Bocheński, Bernadetta Gąsiorek - przewodnicząca Rady Powiatu Bocheńskiego, Bogdan Kosturkiewicz - przewodniczący Rady Miasta Bochnia, Anna Wojakiewicz - sekretarz Starostwa Powiatowego w Bochni, Anna Kocot – Maciuszek - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bochni, Bernadetta Macheta – instruktor w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, Andrzej Krasoń – kierownik placówki terenowej KRUS w Bochni, Bartłomiej Gogola – prawnik. Do przeczytania wybranych fragmentów tekstu zgłosili się mieszkańcy miasta: Andrzej Piotrowski oraz uczniowie I klasy humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni: Laura Bartkowicz, Martyna Dąbrowska, Julia Krawczyk i Szymon Opoka. Najstarszy tekst wyznaczony do przeczytania, czyli „Sawę” Henryka Rzewuskiego, usłyszeliśmy w interpretacji młodzieży z Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej: Wiktorii Banaśkiewicz, Kamila de Lorme, Macieja Ostrowskiego, Olgi Płaczek, Marii Świder, Michała Turzynieckiego i Piotra Widły. Narodowe Czytanie poprowadziła Dorota Rzepka – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Osoby, które przyniosły własne egzemplarze czytanych nowel mogły je oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni przygotowali dla słuchaczy kulinarne, smaczne, niespodzianki. Posłuchać pięknych fragmentów polskich utworów literackich mgli nie tylko ci, którzy specjalnie przybyli na tę uroczystość ale i osoby odpoczywające na Plantach. Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu i zapraszają na kolejne, już za rok.

Osoby, które chcą jeszcze oznaczyć pamiątkową pieczęcią swoje egzemplarze książek mogą to zrobić do końca września w Wypożyczalni dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.

 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |