9 V 2019 Recital skrzypcowy Anny Rydz
   Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasiła na recital skrzypcowy Anny Rydz – uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, 9 maja 2019 r. do sali klubu Biblioteki.


Anna Rydz jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Żurawlewa w Bochni. Od 2013 roku kontynuuje swoją edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, w klasie skrzypiec prof. Joanny Król. Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w warsztatach skrzypcowych i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: prof. Bartłomieja Nizioła z Hochschule der Künste w Bernie, prof. Roberta Szredera z Konserwatorium w Maastricht w Holandii, prof. Carlę Trynchuk z Andrews University (Michigan, USA), prof. Piotra Tarcholika z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Karinę Gidaszewskiej z Akademii Muzycznej w Łodzi i POSM II st. w Poznaniu oraz prof. Wiesława Kwaśnego z Akademii Muzycznej w Krakowie. Młoda artystka może się już pochwalić licznymi osiągnięcia m.in.: dwukrotnie zdobytym wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Bohdana Warchala– „TALENTS FOR EUROPE” w Dolnym Kubinie (trio smyczkowe 2015, 2016 ), wyróżnieniem w Makroregionalnych Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Klasie Skrzypiec i Altówki (2017) oraz wyróżnieniem w XIV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2019). Będąc członkiem Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej - Cracow Youth Chamber Orchestra brała udział w projektach muzycznych: koncertach we Francji na zaproszenie Konsula honorowego RP w Lille – „Turnee en France, mai 2015” oraz w Rosji „Młodości, dodaj nam skrzydła! - polsko-rosyjskie zbliżenia kulturowe” Irkuck, Usole Syberyjskie. We wrześniu 2018 r. koncertowała w Finlandii z Krakowską Orkiestrą Kameralną prowadzoną przez  prof. Stanisława Krawczyńskiego w ramach projektu "Młodzi pod kołem podbiegunowym. Polska muzyka w Finlandii"(Ryga, Tampere, Raahe, Rovaniemi-/Św.Mikołaj/, Kuusamo, Tallin). Od czterech lat jest członkiem FMF Youth Orchestra, stworzonej specjalnie na potrzeby Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Projekt ten jest organizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej na Teneryfie (FIMUCITÉ). Podczas tegorocznej edycji FMF młodzi muzycy pierwszy raz w historii wystąpią na największej festiwalowej scenie w TAURON Arenie Kraków. Od 2017 r. Anna Rydz jest członkiem kwartetu Amabile String Quartet oraz Krakowskiej Orkiestry Smyczkowej  Arco Andare.
 
Podczas koncertu w bocheńskiej Bibliotece artystce akompaniowała na fortepianie dr hab. Monika Wilińska-Tarcholik, która prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie jako adiunkt w Katedrze Kameralistyki. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. T. Żmudzińskiego i E. Wolak – Moszyńskiej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem R. Buchbindera w Zurychu i A. Torgera w Hitzacker. Jest laureatką konkursu „Jeunesses Musicales” w Weikersheim (Niemcy) oraz nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Zakopanem. Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji i Niemczech, Rumunii i Mołdawii. Brała udział w charakterze akompaniatora w szeregu konkursów i kursów muzycznych m.in. w Lusławicach, Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu i w Krakowie czy Wiosennych Kursach Mistrzowskich w Przemyślu, na których jest również wykładowcą.  Na estradzie była partnerem m.in. J. Gadulanki, G. Deplus, Ph. Cupera, M. Niedermayera, B. Bryły, P. Reicherta, J. Reulinga, T. Strahla.

Podczas czwartkowego recitalu skrzypcowego Anna Rydz pięknie i z niezwykłym urokiem wykonała utwory wybitnych kompozytorów: J.S. Bacha, H. Wieniawskiego, L. van Beethovena, A. Chaczaturiana. Miłym i zaskakującym zakończeniem koncertu był wiersz Kazimierza Musiała, przeczytany przez autora, dedykowany młodej artystce a napisany pod wpływem emocji towarzyszących występowi.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |