14 V 2019 LXVIII Salon Artystyczno-Literacki
 We wtorkowy wieczór, 14 maja 2019 r. w sali klubu Biblioteki, odbył się LXVIII Salon Artystyczno-Literacki i otwarcie wystawy malarstwa Mirosława Krzyszkowskiego „Piórkiem i pędzlem”.


Mirosław Krzyszkowski malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz. Twórca od dzieciństwa związany z Ziemią Bocheńską. Bakcyla artystycznego chwycił w Liceum Plastycznym w Tarnowie, do którego uczęszczał. Sztuka jest jego pasją, kontakt z nią miał odkąd pamięta. Uważa, że nie tytuły pozwalają na tworzenie, ale zamiłowanie, talent i praca nad sobą. Tworzy w trzech obszarach: sztuka sakralna, malarstwo sztalugowe oraz  projektowanie i aranżacja wnętrz.

Sztukę sakralną, często tworzona w przestrzeni kościołów, począwszy od małych form po duże dzieła, stanowi zasadniczy trzon jego twórczości. Do najpopularniejszych jego realizacji należy rzeźba Św. Szymona stojąca obok Sanktuarium w Lipnicy Murowanej, stacje drogi krzyżowej w Łącku oraz Anioł na cmentarzu w Lipnicy Murowanej. Malarstwo sztalugowe, to dla artysty wyrażanie siebie. Tworząc poszukuje własnej formy, wyrazu, stosuje różne techniki: akwarele, piórko, tusz, olej. Tematykę dyktuje mu wnętrze, w którym ma obraz być eksponowany lub miejsce, które chce uwiecznić. Na swych obrazach utrwalił między innymi widoki Lipnicy Murowanej, Krakowa, Nowego Wiśnicza… .Projektowanie wnętrz to dziedzina jego twórczości o charakterze komercyjnym, która pozwala na spełnianie się w swojej pasji. Zaprojektował wnętrza, m.in. Hotelu Planeta i Restauracji Luna w Brzesku, jednak zasadniczy trzon stanowią realizacje w obiektach prywatnych.

Na co dzień łączy te trzy dziedziny, one nawzajem się przenikają, przeplatają i wiążą. Na wystawie zaprezentuje prace znane, ale i te jeszcze nie eksponowane. Artysta opowie o swoich realizacjach i o planach twórczych. Wernisaż w bocheńskiej Książnicy jest pierwszą po ponad 20 latach indywidualną wystawą Mirosława Krzyszkowskiego.

Gośćmi Salonu byli między innymi wicestarosta bocheński Ryszard Drożdżak i wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala. Spotkanie ubogacił występ utalentowanych młodych artystów, podopiecznych Fundacji Wspierania Kultury „Młode Talenty” w Bochni: Jerzego Florkowskiego, Julianny Sitko, Kingi Słoniowskiej i Alexandra Spisaka.

Wystawę można oglądać do końca września 2019 roku w sali klubu w godzinach otwarcia Biblioteki. Zapraszamy.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image

 
 
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |