15 IV 2019 "Janusz Kulig. Niedokończona historia"
 W bocheńskiej Bibliotece, na zaproszenie Starosty Bocheńskiego Adama Korty oraz Biblioteki, na spotkaniu autorskim gościła Agnieszka Gola promując swoją najnowszą książkę „Janusz Kulig. Niedokończona historia”.  


W tym roku minęło 15 lat od tragicznej śmierci Janusza Kuliga, wybitnego kierowcy rajdowego pochodzącego z Bocheńszczyzny, osoby, która na trwałe zapisała się w pamięci nie tylko wielbicieli rajdów samochodowych.

Janusz Kulig był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001), dwukrotnym wicemistrzem Polski (1998, 1999), dwukrotnym mistrzem Europy Centralnej (1998, 1999) i mistrzem Słowacji (2001). Odniósł kilkanaście zwycięstw w rundach mistrzostw Polski, startował także w mistrzostwach świata.  Rajdy samochodowe były całym jego życiem.  13 lutego 2004 roku Janusz Kulig zginął na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Zakończyła się pewna epoka w motorsporcie.
 
Agnieszka Gola, autorka takich książek jak „110 %. Poznaj prawdziwe oblicze sportu” i „Prawdziwy Tal(a)ent” (wywiad-rzeka z Talantem Dujszebajewem) postanowiła zebrać wszystkie dotąd nieopublikowane wspomnienia o Januszu Kuligu w książce pt. „Niedokończona historia” Janusz Kulig, której premiera już 3 kwietnia 2019 r.

„Niedokończona historia” to rozmowy z ludźmi, którzy byli najbliżej Mistrza. Rodzina, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdowi. Wśród nich Sobiesław Zasada, Leszek Kuzaj, Maciej Wisławski, Michał Kościuszko i jeden z największych rywali Janusza – Krzysztof Hołowczyc. Jaki prywatnie był Janusz Kulig? Dlaczego miał ukruszony przedni ząb? Skąd wzięła się ksywka Rysopis? Co działo się za kulisami największych rajdów? I jakie sposoby miał Kulig na swoich rywali? Tego wszystkiego dowiecie się z tej książki. Książka ukazała się w wydawnictwie Burda Książki.

Spotkanie promujące opowieść o Januszu Kuligu odbyło się w ramach obchodów 20-lecia Powiatu Bocheńskiego. Janusz Kuli, pochodzący z Łapanowa, był wyjątkową postacią dla całej Ziemi Bocheńskiej, pięknie wpisał się w jej historię, będąc najwybitniejszym sportowcem powiatu. Starosta bocheński Adam Korta w swoim wystąpieniu podkreślił, że był pierwszym laureatem nagrody "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego".

Podczas promocji o kulisach powstania książki opowiadała autorka Agnieszka Gola, a o bohaterze jego rodzice Helena i Jan Kulig oraz Michał Bębenek. Wśród gości nie zabrakło siostry Ewy, rodziny, przyjaciół i kibiców Mistrza. Spotkanie prowadziła Dorota Rzepka, dyrektor Biblioteki. W trakcie promocji dowiedzieliśmy się m.in., że to właśnie mama była najwierniejszym kibicem i rejestratorem czasów, a także, że Janusz od najmłodszych lat uwielbiał bawić się samochodami, miał talent muzyczny - grał na trąbce, wszyscy też podkreślali, że miał niesamowite poczucie humoru i dystans do siebie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć z prywatnej kolekcji rodziców Janusza oraz pamiątkowy puchar.  Na zakończenie spotkania wręczono nagrody książkowe laureatkom konkursu o Januszu Kuligu: Agnieszce Sikorze i Małgorzacie Jeziorek. Starosta Adam Korta podziękował autorce, rodzicom, gościom specjalnym - braciom Michałowi i Grzegorzowi Bębenkom, a także wszystkim, który postanowili tego wieczoru wspominać Janusza Kuliga. Po spotkaniu autorka wpisała do książek dedykacje i podkreślała, że było to jedno z najlepszych spotkań poświęconych Januszowi Kuligowi, pełne dobrej energii i ciepła. A po brzegi wypełniona sala Biblioteki świadczyła o tym, że pamięć o Mistrzu jest ciągle żywa.


 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image

  
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |