23 I 2019 Spotkanie noworoczne SBP
 Członkowie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działającego w bocheńskiej Bibliotece przybyli z całego powiatu na tradycyjne spotkanie noworoczne, które odbyło się 23 stycznia 2019 r.

Przewodnicząca Bocheńskiego Koła SBP Dorota Rzepka, powitała przybyłych oraz złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia  Noworoczne. Na spotkaniu poruszono kwestię wyboru i przygotowania prezentacji kandydata na Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2018. Wspominano ubiegły rok i omówiono plany na bieżący. 

W drugiej części spotkania koleżanka Bernadetta Macheta, instruktor bocheńskiej książnicy w prelekcji pt. „Fenomen Szopki Krakowskiej” połączonej z prezentacją multimedialną przybliżyła uczestnikom spotkania, historię, tradycję powstawania i wystaw  krakowskich szopek. Szopki krakowskie, to bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zwyczaj budowania szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia wywodzi się tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu. Umieszczano w nich figurki Dzieciątka w żłobku, Maryi, Józefa. Pierwsze szopki w Krakowie powstały w połowie XIX w. Tworzyli je cieśle, murarze z podkrakowskich okolic, głównie ze Zwierzyńca. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie świąt chodzili ze swymi szopkami po domach. Od 2 poł. XIX w. wśród murarzy i robotników budowlanych w Krakowie zaczął powstawać swego rodzaju odrębny cech szopkarzy. Były dwa rodzaje szopek: małe, bez teatrzyku, przeznaczone do postawienia pod choinki i duże, dochodzące nawet do trzech metrów, przystosowane do odgrywania przenośnego lalkowego widowiska ze specjalnie pisanymi tekstami i muzyką.

Tradycja odgrywania jasełek zanikła w czasie I wojny światowej. Dopiero w 1937 r. zorganizowano I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską, który spowodował odrodzenie się tradycji budowania szopek. Co prawda nie udało się wskrzesić zwyczaju odgrywania przedstawień jasełkowych, ale pojawił się zwyczaj budowania szopek specjalnie na Konkurs. Organizatorem Konkursu i Wystawy Pokonkursowej jest Muzeum Historyczne, które kolekcjonuje szopki od 1945 r. Tradycyjnie w każdy pierwszy czwartek grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza swoje dzieła prezentują uczestnicy Konkursu Szopek Krakowskich, w ubiegłym 2018 roku był to już 76 Konkurs.

Po wspólnych rozmowach i poczęstunku, Przewodnicząca wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy nie mogli przybyć na spotkanie noworoczne złożyła najlepsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2019 roku.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |