18 XII 2018 Wystawa fotofrafii Pawła Klasy
  18 grudnia w Filii nr 1 bocheńskiej Biblioteki odbył się wernisaż fotografii Pawła Klasy ”Hebdów i okolice”, połączony z prezentacją książki o. Eugeniusza Grzywacza:” Opowieść o pewnym klasztorze” (tom 1-2).

Oddalony od Bochni o kilkanaście kilometrów stary, norbertański klasztor w Hebdowie, leżący nad Wisłą, widoczny z Wiślanej Trasy Rowerowej na odcinku pomiędzy Groblą a Ispiną, to na nowo odkryta perła Małopolski. Opactwo to było drugim po Tyńcu, najstarszym założeniem klasztornym w Małopolsce, obecnie tętniącym życiem, dzięki licznie przybywającym pielgrzymom i gościom. Działa tu bowiem Centrum Wiara i Kultura oraz hotel świętego Norberta i restauracja.

Ten malowniczo położony na brzegu Wisły klasztor od wielu lat był obiektem zainteresowania Paweł Klasy, znanego bocheńskiego fotografa, autora kilku wystaw w bocheńskiej Bibliotece, zdjęć do kalendarzy i publikacji regionalnych, współpracownika „Wiadomości Bocheńskich”. Fotografa, którego zdjęcia można oglądać również w sieci, gdyż posiada swoje profile w portalach National Geographic oraz Panoramio. Dominującym tematem jego twórczości są krajobrazy naszego miasta i okolic, stąd wystawa „Hebdów i okolice” prezentująca wybrane zdjęcia zamieszczone w książce „Opowieść o pewnym klasztorze” (tom 1-2) autorstwa o. Eugeniusza Grzywacza.

Ojciec Eugeniusz Grzywacz, jak sam opowiadał, z fotografią Pawła Klasy zetknął się już kilkanaście lat wcześniej. Kiedy przystąpił do pisania książki o Hebdowie, było dla niego oczywiste, że to właśnie zdjęcia Pawła Klasy będą stanowiły tło opowieści o hebdowskim opactwie. Zdjęcia Pawła Klasy wspaniale wzbogaciły i zilustrowały książkę O. Eugeniusza. Na ponad 200 fotografiach autor utrwalił zarówno zabytki Hebdowa jak i okolic: Śmiłowic, Drwini, Bobina, Pławowic, Nowego Brzeska, również pejzaże, wspaniałą faunę i florę zakola Wisły.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy Filii nr 1 przy ul. Wojska Polskiego 1. Serdecznie zapraszamy.

Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image

  
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |