12 XI 2018 120. rocznica urodzin gen. Leopolda Okulickiego
 W 120. rocznicę urodzin gen. Leopolda Okulickiego Starosta Bocheński L. Węgrzyn i Burmistrz Miasta Bochnia S. Kolawiński zaprosili na wykład „Gen. Leopold Okulicki - legionista, żołnierz, komendant główny AK”, który wygłosił dr Dawid Golik w sali klubu Biblioteki.


W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przypominamy życiorysy i zasługi tych, którzy walczyli o wolną Polskę. 120 lat temu, 12 listopada 1898 r. w podbochenskich Bratucicach przyszedł na świat Leopold Okulicki, powszechnie znany jako ostatni Komendant Główny Armii Krajowej. Zanim jednak doszedł do stopnia generalskiego i przyszło mu pełnić funkcję dowódcy największej podziemnej armii w okupowanej Europie, przeszedł chwalebny szlak bojowy, walcząc na frontach I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej i polsko – bolszewickiej w 1920 roku.

O tym, w głównej mierze, mówił dr Dawid Golik z krakowskiego Oddziału IPN, który wygłosi wykład „Gen. Leopold Okulicki - legionista, żołnierz, komendant główny AK” w poniedziałek 12 listopada 2018 r. o godz. 16.30 w sali klubu bocheńskiej Biblioteki.

Dawid Golik jest absolwentem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w dziejach najnowszych. Jest autorem monografii i artykułów poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu na terenie Małopolski w latach 1939 -1956. Kieruje Oddziałowym Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, które zajmuje się ustalaniem miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
 
Bezpośrednio po wykładzie, o godz. 18:00, w  Bazylice św. Mikołaja była odprawiona Msza święta w intencji Generała, a o godz. 19.00 odbyła się uroczystość przy pomniku na Placu gen. Leopolda Okulickiego.

 
Image
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |