26 X 2018 Olga Rudnicka i konkurs na audiobook
 W piątkowe popołudnie, 26 października 2018 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, połączone z ogłoszeniem wyników konkursu „Nagraj własny audiobook”.  

Autorka wydająca od 10 lat głównie komedie kryminalne ma na swoim koncie ponad 20 tytułów i 500 000 sprzedanych egzemplarzy. Najpierw pisała do „szuflady”, jej pierwsza książka pod tytułem „Martwe jezioro” okazała się udanym debiutem literackim. Jak sama przyznaje, „rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem, aby ulżyć swojej wyobraźni, przez lata nagromadziło się w jej głowie wielu bohaterów i akcji,  postanowiła znaleźć im nowe miejsce – na kartkach swoich powieści”.

Specyficzny czarny humor, jest już znakiem rozpoznawczym pisarki, pojawia się naturalnie, sama nie wie jak i nie wymaga od niej ani odrobiny wysiłku. Ale tak po cichu ma marzenie napisania kryminału z krwi i kości, gdzie leje się krew, strzelają, zabijają a czytelnikowi jeżą się włosy z przerażenia. Jak sama przyznaje jak na razie się to nie udało. Ma coś ze swoich bohaterek, zwłaszcza z Emilii znanej autorki powieści romantycznych z „Życia na wynos” - "Gdyby czytelnicy wiedzieli, jak trudny jest proces twórczy, może przestaliby wciąż pytać, kiedy nowa książka, bo ostatnią pochłonęli w trzy godziny". Bardzo by chciała, aby udało się zekranizować chociaż jedną jej powieść, prawa autorskie sprzedaje, ale jak dotychczas bezskutecznie.

"Cichy wielbiciel" - to książka, która, jak mówi sama autorka: ”znacznie odstaje od pozostałych i opiera na definicji stalkingu. Zależało mi na tym, by doskonale zobrazować ten problem, nikogo nie wprowadzić w błąd. Pomógł mi psycholog Adam Straszewicz”. Jednym ze stałych motywów powtarzających się w powieści jest tekst piosenki „Martwe morze” Budki Suflera, użyta jako dzwonek komórki i która znakomicie oddawała klimat powieści. Autorka wciąż słuchała jej podczas pisania, ale od tego czasu już jej nie słucha.

Jej książki wydawane są również w formie audiobooków, ale zdecydowanie w za małej ilości tytułów, autorka obiecała nam, zainterweniować w tej sprawie.

Podczas spotkania Olga Rudnicka, wraz z członkiem komisji konkursowej Beatą Piskór, wręczyła nagrody laureatom konkursu „Nagraj własny audiobook”. Jury obradowało w składzie: Dorota Rzepka – dyrektor PiMBP w Bochni, Bernadetta Macheta i Beata Piskór – Dział Instrukcyjno - Metodyczny PiMBP w Bochni. Komisja po sprawdzeniu zgodności prac z tematem konkursu, po dokładnej i wnikliwej ocenie  postanowiło przyznać nagrody zgodnie z Regulaminem. W ocenie brano pod uwagę m.in. trudność tekstu, modulację głosu, czystość wymowy, umiejętność przekazywania emocji, błędy interpunkcyjne, zaangażowanie emocjonalne czytającego, efekty dodatkowe (muzyka w tle). Nagrody otrzymali:

I  miejsce - Jagoda Ertelt
II  miejsce - Barbara Dobrzańska
III miejsce - Zofia Puchalska
III – miejsce - Olga Płaczek

Gratulujemy wszystkim laureatom. Prace nagrodzone pozostają w Dziale Zbiorów Audiowizualnych bocheńskiej Biblioteki, są dostępne jako dokumentacja konkursu.

Spotkanie oraz konkurs odbyły się w ramach projektu „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |