17 X 2018 Rady Marii Brzegowy
 W środę, 17 października 2018 r. odbyło się spotkanie z dietetykiem mgr inż. Marią Brzegowy, w ramach realizacji projektu „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Spotkanie przeprowadzone pod hasłem „Odżywianie nie musi być trudne i czasochłonne” podzielone było na cztery bloki tematyczne: Zdrowe odżywianie – aktualne zalecenia. Jak czytać etykiety. Najpopularniejsze mity żywieniowe i Jemy! Połączono je z mini warsztatami, podczas których uczestnicy mogli sami komponować dodatki do potraw, a dopełnieniem była degustacja gotowych dietetycznych potraw. Wszyscy zainteresowani otrzymali gotowe przepisy na degustowane dania.

Uczestnicy dowiedzieli się jak się zdrowo odżywiać i poprzez to prowadzić zdrowy styl życia. Maria Brzegowy  przypomniała zasady piramidy żywieniowej, mówiła o zamiennikach produktów, uświadomiła, że pośrednio przez niezdrowe odżywianie mamy wpływ na rozwój wielu chorób. Wskazała czynniki wpływające na zdrowie wg Lalonde`a: czynniki genetyczne 20%, system ochrony zdrowia 10%, środowisko fizyczne i społeczne 20% i aż 50% to styl życia i zachowania zdrowotne. Zwróciła uwagę jak mamy czytać etykiety i omówiła podstawowe zasady czytania etykiet produktów spożywczych. Starała się obalić najpopularniejsze mity żywieniowe. Ogólnym podsumowaniem było: jemy!, oczywiście świadomie, z umiarem i zdrowo.

Podczas spotkania promowane były audiobooki o charakterze poradników o zdrowym życiu i odżywianiu. Każdy kto posiadał książkę „Nie daj się rakowi!. Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”, której współautorką jest Maria Brzegowy otrzymał autograf.
  
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |