4 XII 2017 "Czy Drogie jest CzyTanie" - podsumowanie
 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zakończyła realizację projektu „Czy Drogie jest CzyTanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  
Image
 


Projekt przeprowadzono w trzech odsłonach, analogicznych do pór roku: wiosennej, letniej i jesiennej, przy czym dwie pierwsze, skierowane do  dzieci, młodzieży i dorosłych, czyli szerokiego grona odbiorców odbyły się w przestrzeni miejskiej. Inauguracja programu nastąpiła 27 maja w Parku Rodzinnym Uzbornia. W czasie Majówki Literackiej oraz lipcowego Pikniku Literackiego odbyło się szereg imprez o charakterze artystycznym i literackim. Najmłodsi uczestnicy brali udział w warsztatach teatralno-czytelniczych z pacynkami, animacyjnej zabawie „Spotkanie z piratami” oraz warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez promotorów zdrowego odżywiania, autorów bloga Zabawa w Gotowanie. Na deskach amfiteatru wystawiono dwa spektakle dla dzieci, promujące czytanie „O niegrzecznym Filipku, zielonym ogonie, czarach i co z tego wynikło” Teatru Bajdurka oraz „Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”, w którym wystąpili aktorzy Teatru Maska. Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z wybitnym aktorem Arturem Barcisiem, który czytał, bawił widzów słowem i przeprowadził ćwiczenia z dykcji. Był również akcent muzyczny. Entuzjasta żywego słowa, raper i freestylowiec Arkadio, w czasie swojego koncertu, zarażał młodych ideą życia z pasją, zachęcał do czytania i wykorzystywania swoich talentów.

W Parku Uzbornia, obok amfiteatru zaaranżowano „zieloną czytelnię”, w której uczestnicy wydarzenia mogli zrelaksować się na leżakach lub kocach i czytać wybraną przez siebie książkę tradycyjną lub elektroniczną. Dodatkowymi atrakcjami imprez plenerowych były literacka gra terenowa „Znajdź Zapomnianego”, która polegała na odnalezieniu cytatów z wybranych książek i nazwisk ich autorów; mini konkursy literackie ze znajomości bajek; konkurs „Internetowy mem książkowy”. Zainstalowano też drzewko literackie, z którego „papierowe liście” z cytatami i wierszami mogli zerwać i zabrać do domu goście iwentu. Wszyscy laureaci konkursów, zabaw i gier otrzymali nagrody książkowe lub rzeczowe.

Ostatnia, trzecia część projektu, zatytułowana „Jesienne książkobranie czyli weź książkę na warsztat” realizowana była w budynku biblioteki i miała charakter stricte warsztatowy. Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna uczestniczyła w zajęciach fakultatywnych edukacyjnoartystycznych, prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów. Instruktorami warsztatów komiksowych byli Patryk Lutrzykowski i Jan Wiśniowolski z grupy TuKomiks, którzy uruchomili ogromne pokłady inwencji twórczej młodych ludzi. Zajęcia ilustratorskie „Jak powstaje książka” pod kierunkiem Anny Kaszuby-Dębskiej, malarki, graficzki i projektantki książek dla dzieci i dorosłych zaowocowały niezwykle interesującymi pracami -  mini książkami. Osobliwy charakter miały warsztaty kompetencji społecznych z wykorzystaniem dramy „Być w czyichś butach”, które poprowadziła Kinga Sobieszczańska, pracownik Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Celem zaplanowanych działań była aktywizacja społeczności lokalnej, kształtowanie nawyków i praktyk czytelniczych oraz rozbudzenie zainteresowań ofertą literacką i usługową Biblioteki. W realizację działań plenerowych zorganizowanych przez Bibliotekę, włączyły się organizacje pozarządowe działające w naszym mieście: Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga w Bochni” oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Bochni.  
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |