16 XI 2017 Szkolenie dla bibliotekarzy
 W Bibliotece w Bochni odbyło się 16 listopada 2017 r. jesienne szkolenie dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego, w którym uczestniczyło 32 bibliotekarzy.

Spotkanie rozpoczęła psycholog terapeutyczny Lucyna Bogacz, która w swojej prezentacji pokazała jakie czynniki mogą mieć wpływ na jakość  relacji pomiędzy czytelnikami a bibliotekarzami. W niezwykle ciepły sposób wskazała jak ważne są relacje bibliotekarz – czytelnik, ponieważ są to związki najistotniejsze w procesie świadczenia usług bibliotecznych. Większość czytelników biblioteki to osoby kulturalne, miłe, witające nas uśmiechem. Nie zawsze jednak jest przyjemnie i miło. Dlaczego? Otóż nie dlatego, że jesteśmy nieuprzejmi lub niekompetentni, ale dlatego, że … jest niskie ciśnienie, pada deszcz, mamy chore dziecko lub boli nas głowa. Ważne, aby nauczyć się aktywnie słuchać. Bibliotekarz, który potrafi  słuchać i reagować pozytywnie na potrzeby użytkowników, poświęca mu czas, ma wiedzę z zakresu księgozbioru, potrafi doradzić czytelnikowi adekwatnie do jego oczekiwań, posiada ważną umiejętność jaką jest komunikatywność.

Następnie głos zabrała Dorota Rzepka, dyrektor PiMBP w Bochni a zarazem przewodnicząca Koła SBP, która przypomniała, że w bieżącym roku przypada 100-lecie istnienia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przedstawiła krótką historię powstania i działalności Stowarzyszenia. W swojej prezentacji skupiła się na zaprezentowaniu działalności bocheńskiego Koła, przedstawiła najciekawsze działania i inicjatywy podejmowane przez jego członków. Przypomniała bibliotekarzy nominowanych do konkursu „Małopolski Bibliotekarz Roku” oraz nagodzonych medalem „W Dowód Uznania”. Na zakończenie złożyła wszystkim bibliotekarzom życzenia.

Po krótkiej przerwie do poznania zasad tworzenia gry terenowej zaprosiła nas Iwona Multan, pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. W praktyczny sposób, podparty własnym doświadczeniem pokazała jak zorganizować grę terenową, kto może nam w tym pomóc, jakie będą potrzebne narzędzia. Nowoczesna biblioteka, aby zaistnieć w świadomości odbiorców, musi korzystać z nowych metod i środków komunikowania. Obecnie istnieje wiele form promocji, zróżnicowanych pod względem pełnionych funkcji. Jedną z nich jest gra terenowa, wykorzystywana coraz powszechniej przez biblioteki do promowania i prezentacji własnych usług. Ma ona w sobie potencjał, który dobrze wykorzystany jest doskonałym sposobem na zainteresowanie nowych grup odbiorców oraz zaangażowanie stałych czytelników biblioteki.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |