14 XI 2017 Opowieść o Józefie Piłsudskim
 W listopadowy wieczór Biblioteka zaprosiła wszystkich miłośników historii na spotkanie autorskie ze Sławomirem Koperem poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marcina Korbuta (bas).

Wieczór poświęcony Marszałkowi był wydarzeniem zamykającym realizację projektu „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych. Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w uznaniu jego wielkich zasług dla Polski, w związku z przypadającą 150 rocznicą urodzin Marszałka oraz ze zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości.
  
Image
 

O życiu prywatnym Marszałka, jego pracy i działalności dla Polski opowiadał autor chętnie czytanych książek historycznych i biograficznych Sławomir Koper. Ten popularny pisarz, publicysta radiowy i telewizyjny, ekspert historyczny, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego współpracował z miesięcznikiem Uważam Rze. Historia, publikował felietony w tygodniku Do Rzeczy. Jego artykuły można znaleźć między innymi w miesięcznikach: Mówią Wieki, Poznaj Świat, Wojsko i Technika. Historia. Wydał ponad czterdzieści książek m.in. „Śladami pierwszych Piastów” , „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” , „Kobiety w życiu Mickiewicza” , „Józef Piłsudski. Człowiek i polityk”, „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”, „Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów”, „Życie prywatne elit władzy PRL”, „Mój Lwów” , „Ulubieńcy bogów”. W swoich książkach przedstawia historię poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w oficjalnych monografiach. Prezentuje ważne i znane ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.  W listopadzie 2013 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie a w 2015 r. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Na spotkaniu w Bibliotece Sławomir Koper swoją opowieść oparł o mało znane fakty z życia Marszałka, dotyczące zarówno działalności politycznej jak i życia prywatnego, ubarwiając ją licznymi anegdotami o bohaterze i ludziach z jego otoczenia.

Spotkanie dopełnił krótki koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marcina Korbuta (bas, fortepian) i Justyny Chmielek-Korbut (skrzypce). Marcin Korbut to znany w bocheńskim środowisku wokalista, aranżer, kompozytor, multiinstrumentalista (gra m.in na klarnecie, akordeonie, saksofonie, pianinie, gitarze i heligonce). Współpracuje z Operą Krakowską, Capellą Cracoviensis, Warszawską Operą Kameralną. Od maja br. jest dyrygentem i akompaniatorem chóru „Złota Jesień”, który działa w bocheńskim Domu Kultury. Podczas koncertu akompaniowała mu Justyna Chmielek-Korbut, artystka grająca na skrzypcach, puzonie i dyrygentka. Kilka wybranych pieśni legionowych słuchacze, którzy otrzymali wydrukowane teksty, mogli zaśpiewać razem z artystami.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |