10 X 2017 Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem
 Wojciech Kuczok – znany polski prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy i speleolog spotkał się w bocheńskiej Bibliotece z czytelnikami. Podczas spotkanie promował swoją najnowszą książkę pt. „Czarna”.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i było dofinasowane przez Instytut Książki.

Wojciech Kuczok jest absolwentem III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W latach 90-tych należał do grupy poetyckiej „Na Dziko”. W latach 2009-2010 był stypendystą berlińskiej fundacji Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Spod jego pióra wyszły tomy poezji, zbiory opowiadań, eseje i powieści: „Opowieści samowite”,  „Larmo”, „Opowieści słychane” (zbiór opowiadań nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w roku 2000), „Szkieleciarki”, „Gnój (powieść nagrodzona Paszportem Polityki 2003, Nagrodą Literacką NIKE 2004, Nagrodą NIKE Czytelników 2004) „Widmokrąg”, „Opowieści przebrane”, „To piekielne kino”, „Senność, „Moje projekcje” (zbiór felietonów i esejów), „Spiski. Przygody tatrzańskie”, „Poza światłem” (zbiór szkiców podróżniczych), „Obscenariusz (zbiór opowiadań), „Proszę mnie nie budzić” (tomik snów). Najnowsza powieść „Czarna” ukazała się w 2017 r.

Jest także autorem scenariuszy do filmów: „Pręgi”, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, i „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”,  wszystkie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego monodram „Doktor Haust”, w wykonaniu Michała Żebrowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz, od premiery w styczniu 2005 był grany ponad 100 razy w warszawskim Teatrze Studio i gościnnie na wielu scenach polskich teatrów.

Od 1992 roku publikował swoje wiersze i opowiadania w prasie kulturalnej i literackiej m.in. „Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”, „Dziennik. Polska-Europa-Świat”, „Newsweek”, „Res Publica Nowa”, „Twórczość”, „Kresy”, „NaGłos”, „Odra”. W latach 2000-2004 publikował teksty o kinie w „Tygodniku Powszechnym” i miesięczniku „Kino”. W 2000 roku został laureatem konkursu młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. W latach 2004-2005 był felietonistą sportowym dziennika „Rzeczpospolita”, a także tygodnika „Newsweek” i dziennika „Metropol”. W latach późniejszych autorem cyklicznych felietonów o kinie w miesięczniku „Zwierciadło”, felietonistą „Przeglądu Sportowego”, a od 2014 r. stałym felietonistą działu sportowego „Gazety Wyborczej”.

Speleolog. Dokonał kilku znaczących odkryć: jest m.in. odkrywcą Jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim i Jaskini Twardej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brał także udział w eksploracji jurajskiej jaskini Ciesęć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dolnego piętra Jaskini Lodowej Małołąckiej w Tatrach Zachodnich, jak i wielu innych jaskiń Polski i Europy. W 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w nagrodzie Kolosa za rok 2012 „za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.

Moderatorem spotkania była Beata Truś – Gierczyk – opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Autor opowiedział między innymi o kulisach powstania powieści "Czarna", wydarzeniach i pierwowzorach bohaterów. Licznie zgromadzeni na spotkaniu czytelnicy pytali go również o debiut literacki, ekranizacje jego utworów i język powieści. Duże zainteresowanie wzbudził odczytany przez gościa fragment jego utworu opisującego wydarzenie, które spowodowało, że pisarz przybył na spotkanie wspierając się na kulach, z uszkodzoną stopą. Na zakończenie, po autograf pisarza i wspólne zdjęcie ustawiła się spora kolejka.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |