26 IX 2017 Wykład s. Haliny Mol
 W bocheńskiej Bibliotece odbył się wykład z prezentacją multimedialną s. Haliny Mol „Dobry jak chleb czyli święty brat Albert Chmielowski”, czyli drugie spotkanie z cyklu przypominającego niezwykłych Polaków.

Wykład zorganizowano w  ramach realizacji projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych bocheńskiej Biblioteki.
  
Image
 


Halina Mol ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, wieloletnia katechetka, pedagog, znawca kultury żydowskiej i nauczyciel w III LO w Krakowie przybliży historię życia tego niezwykłego człowieka: patrioty, powstańca styczniowego z 1863 roku, artysty malarza, założyciela zgromadzenia Albertynów oraz sługi ubogich i biednych.

Adam Chmielowski czyli Św. Brat Albert Chmielowski ur. się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi k/ Krakowa w rodzinie ziemiańskiej. Był najstarszym z trójki dzieci Wojciecha i Józefy. Jako18-letni chłopak brał udział w powstaniu styczniowym, tam ranny stracił nogę i został kaleką. Studiował m.in. w prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, zdobył uznanie jako malarz, przyjaźnił się ze znakomitymi artystami warszawskimi, bywał na krakowskich salonach. Tworzył dzieła o tematyce religijnej i obrazy realistyczne. Gdy osiągnął szczyt swoich możliwości namalował swój najlepszy obraz znieważonego Chrystusa pt. „Ecce Homo”. Porzucił jednak malarstwo dla służby bliźnim. Powołanie i swoje miejsce odnalazł dopiero w Trzecim Zakonie św. Franciszka. Po zetknięciu się z tragedią bezdomnych z ogrzewalni miejskiej zamieszkał wśród biedoty i poświęcił jej całe swoje życie. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, samotnym, opuszczonym. Mówiono o nim, że „Był dobry jak chleb…”. Schorowany „brat opuchlaków” jak go nazywano, zmarł w opinii świętości 25 grudnia 1916 roku w Krakowie. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1983 roku na krakowskich Błoniach, a kanonizował w Watykanie w 1989 roku. Św. Brat Albert Chmielowski jest jednym z patronów 2017 roku.

Opowiadając o życiu, twórczości i działalności dobroczynnej Adama Chmielowskiego s. Halina Mol szczególną uwagę zwróciła na długą drogę poszukiwania sowojego miejsca w życu i duchowej przemiany jaką odbył przyszły święty. Jaki wpływ te przemiany miały na jego twórczość malarską. Przytaczała fragmenty listów i pokazywała obrazy zachęcajac słuchaczy do dalszej lektury i głebszego poznania tego niezwykłego człowieka.

 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |