19 IX 2017 LXVI Salon Artystyczno - Literacki
 Podczas LXVI Salonu Artystyczno – Literacki w Bibliotece otwarto wystawę prac znanego bocheńskiego artysty „Początki” czyli 101 akwareli Józefa Mularczyka.

Od 25 lat w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbywają się Salony Artystyczno- Literackie - uroczyste wernisaże połączone z prezentacją poezji i muzyki. Ich pomysłodawcą i inicjatorem był znany artysta Józef Mularczyk, on  też był gospodarzem pierwszych Salonów. Gdyby żył obchodził by w tym roku 101 urodziny. Chcąc przypomnieć tego niezwykłego twórcę zapraszamy do obejrzenia wystawy „Początki” czyli 101 akwareli Józefa Mularczyka.

Józef Mularczyk już jako 14- latek pięknie malował. Do dziś przetrwały maleńkie akwarele malowane w szkicownikach i na zwykłych kartkach z uczniowskiego zeszytu. Artysta wędrując po Polsce utrwalał na małych obrazkach piękno ojczystego krajobrazu i architektury. Szczególnie cenne są pejzaże z Huculszczyzny i Małopolski, bo do dzisiaj te krajobrazy bardzo się zmieniły a wiele obiektów nie istnieje. Większość prac powstała w latach 1930 - 1934. Na ich podstawie artysta w latach późniejszych często malował obrazy olejne.

Tylko kilka akwareli było pokazanych na jubileuszowej wystawie Józefa Mularczyka w 2006 r., w bocheńskim Muzeum, większość prezentowana jest po raz pierwszy. Z setek stworzonych przez artystę akwareli przetrwało ponad 170.  Na wystawach pokazywane są ich kopie, gdyż stan techniczny i małe rozmiary oryginałów nie pozwalają na eksponowanie. Niektóre akwarele zostały powiększone, ale nie więcej niż 40%.

Józef Mularczyk (1916 – 2009) był artystą o wielu talentach: malarzem, rzeźbiarzem, skrzypkiem, twórcą instrumentów muzycznych, dekoracji teatralnych i mebli artystycznych. Absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Liczne zmiany miejsca zamieszkania i podróże spowodowały, że poznał całą Polskę i piękno jej krajobrazu uwieczniał na obrazach, głównie olejnych, przez całe życie. Mieszkając w Lęborku tematem prac czynił morze, po przeprowadzce do Zakopanego nie oparł się urokowi Tatr. W 1974 r. zamieszkał w Bochni, namalował wiele obrazów poświęconych miastu i jego okolicom. Nie unikał również utrwalania ludzi malując ich portrety. Pod koniec życia nie malował już w plenerze lecz tworzył „z pamięci” – niezwykle wiernie oddając kolorystykę, nastrój i detale krajobrazu.

Salony Artystyczno - Literackie, podczas których prezentowano jego malarstwo, Józef Mularczyk uświetniał swoimi występami grając na skrzypcach. Tym razem otwarcie wystawy uświetnił występ Julii Suchojad i Jakuba Adamczyka - uczniów klasy skrzypiec mgr Ewy Olejniczak Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Bochni, którym akompaniowała Izabeli Szymańskiej-Skrukwy (fortepian), nauczyciel w Szkole Muzycznej. Wystawę można oglądać do grudnia 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.

Więcej o twórczości Józefa Mularczyka na stronach internetowych:
http://j-mularczyk.simplesite.com
http://jozefmularczyk.republika.pl

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
  
Image
 
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |