14 VI 2017 "Jak to na koncertach bywa ..."
 Czerwcowy koncert w Bibliotece z edukacyjnego cyklu „Jak to na koncertach bywa…”, poświęcono Janinie Garści - wybitnej kompozytorce i pedagog.  

Od kilkunastu lat w Bibliotece, dwa razy w roku, odbywają się koncerty z cyklu edukacyjnego „Jak to na koncertach bywa…”. Ich pomysłodawczyni, wieloletnia dyrektorka bocheńskiej Szkoły Muzycznej, Wanda Wątorska wybiera repertuar i przygotowuje do występów młodych artystów. Od kilku lat na koncertach występują również uczniowie bocheńskiej Szkoły Muzycznej grając dla szczególnej publiczności, często swoich rówieśników, uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Każdy koncert składa się z części muzycznej i gawędy o muzyce, przygotowanej w oparciu o księgozbiór Biblioteki i ilustrowanej wybranymi książkami. Słuchacze poznają wybrane zwyczaje koncertowe, uczą się niektórych terminów muzycznych, poznają twórczość najwybitniejszych kompozytorów i uwrażliwiają się na piękno muzyki.

Podczas czerwcowego koncertu wystąpili młodzi wykonawcy: Gabrysia Żyła (fortepian) - uczennica Wandy Wątorskiej, Antosia Pęcak (gitara) – uczennica Andrzeja Świerkosza w ZPSM w Bochni i Bartłomiej Widełka (akordeon) – uczeń Wiesława Kusiora w ZPSM w Bochni. Gawędę o zwyczajach koncertowych, życiu i twórczości Janiny Garści przygotowała Dorota Rzepka.

Koncert poświęcono wspomnieniu wybitnej krakowskiej kompozytorki Janiny Garści, która całą swą pracę pedagogiczną i kompozytorską kierowała do najmłodszych, jej życiu i twórczości. Zabrzmiały kompozycje z jej pierwszego zbiorku „Hania”, adresowanego dla młodych wykonawców. Zaprezentowano zdjęcia z wizyty kompozytorki w bocheńskiej Bibliotece i jej rękopisy oraz piękne myśli o muzyce.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |