25 VI 2017 Wyniki konkursu na tweet do króla Kazimierza
  Biblioteka bocheńska - Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił do wzięcia udziału w konkursie pt. „#Kazimierz”, polegającym na stworzeniu autorskiego tweet’a wyrażającego wdzięczność dla króla Kazimierza Wielkiego za zasługi dla naszego miasta.
Konkurs odbył się w ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem było zachęcenie utalentowanych uczniów do poznania historii Bochni, pisania i używania nowych form wypowiedzi oraz rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodego człowieka. Polegał on na stworzeniu autorskiego tweet’a o długości do 140 znaków adresowanego do Króla Kazimierza Wielkiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół gimnazjalnych. Ogłoszenie konkursu nastąpiło 25 czerwca 2017 roku podczas Literackiego Pikniku Rodzinnego, odbywającego się w przestrzeni miejskiej Parku Rodzinnego Uzbornia. W sumie wpłynęło do nas 25 prac. Uczestnicy konkursu mieli niezwykle trudne zadanie, gdyż liczne zasługi króla Kazimierza dla naszego miasta, trudno ująć w 140 znakach. Po dokładnym przeanalizowaniu i omówieniu tweet’ów jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia. Poniżej prezentujemy listę laureatów i nagrodzone tweet’y:

Uczniowie szkoły podstawowej klasy 4 – 6:
I miejsce – Karolina Możdżeń (ZSG w Brzeźnicy, kl. 6)
II miejsce – Kacper Piotrowicz (SP nr 2 w Bochni, kl. 6)
III miejsce – Maria Gofroń Rembilas (SP nr 2 w Bochni, kl. 4)
Wyróżnienie – Emanuel Zawadzki (SP  nr 2 w Bochni, kl. 4)

Uczniowie gimnazjum:
I miejsce – Weronika Łęczek (PG w Rzezawie, kl. 3)
II miejsce – Kinga Rysak (PG w Rzezawie, kl. 1)
III miejsce – Natalia Pająk (PG w Rzezawie, kl. 1)

Kaziu, super, że wpadłeś w te nasze strony, bo to nie był czas stracony. Za budynki murowane, za Kopalni Soli doglądanie. Za trud dziękuje ci lud (Karolina Możdżeń).

Bochnia solą od lat stała. Tyś tym złotem mądrze władał. Ludność w cechach poukładał. Zamek Żupny wizytował. Miasto w sobie rozmiłował (Kacper Piotrowicz).

Królu Kazimierzu dzięki Twej opiece Bochnia zasłynęła w ówczesnym świecie. Tyś nam szpital i szyb Regis ufundował, a Zamek Żupny rozbudował (Maria Gofroń Rembilas).

Kazimierzu Wielki, drogi dziękujemy, żeś zawitał w nasze progi, że dzięki Tobie szyb Regis wybito i obfite złoża soli, dzięki temu wykryto (Emanuel Zawadzki).

Kazimierzu, zasług Twych nie zna wielu. Przedstawię ja tu parę, ratusz, kościół, miasto całe. Tak Ci ludzie wdzięczni byli, że aż pomnik postawili (Weronika Łęczek).

Ku pamięci króla wielkiego wspominamy zasługi jego. Budowę żupy zorganizował i Kościół Krzyża zbudował. Także po śmierci jest w naszej pamięci (Kinga Rysak).

Drogi Kazimierzu Wielki dziękuję Ci za wprowadzone reformy, które rozwijają ziemię bocheńską (Natalia Pająk).
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |