19 VI 2017 Spotkania z Mariuszem Wollnym
 W ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!” 19 czerwca 2017 r. w bocheńskiej Bibliotece gościliśmy Mariusza Wollnego – etnografa, historyka, autora książek dla młodych i starszych miłośników historii.

Spotkania zainaugurowały tygodniowy cykl rozmów i opowieści o historii czyli realizację projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  
Image
 
 
Mariusz Wollny to autor książek popularnonaukowych i powieści. Pierwsza część przygód królewskiego inwestygatora zatytułowana „Kacper Ryx” uczyniła zeń jednego z wyróżniających się przedstawicieli polskiego kryminału historycznego. Uprawia rozmaite gatunki literackie, od bajek, przez popularno-naukowe książki historyczne dla czytelników w każdym wieku, aż po powieści z pogranicza „płaszcza i szpady”, sensacji i kryminału. W jego powieściach, jak mówi sam autor jest 90 % prawdy historycznej i 10 % imaginacji. Pisarz każdą powieść poprzedza wielogodzinną pracą w archiwach w poszukiwaniu dokumentów dotyczących opisywanych wydarzeń, wokół których snuje interesujące historie. W jego książkach historia przedstawiana jest w sposób przystępny i ciekawy. Z pewnością łatwiej zapamiętuje się w ten sposób przekazywane fakty historyczne.

Podczas pierwszego spotkania Mariusz Wollny kierował swą opowieść do najmłodszych czytelników naszej Biblioteki, toteż przedstawiał mniej lub bardzie znane legendy związane z osobą króla Kazimierza Wielkiego i tłumaczył, które elementy opowieści to historia a które to fikcja. Następne spotkanie skierowane było do starszej grupy dzieci, a trzecie miało charakter wykładu historycznego i skierowane było do młodzieży gimnazjalnej. Pisarz w ciekawy sposób  mówił o tym, jak  to król Kazimierz Wielki nadrobił 300 lat zacofania naszego kraju i na kolejnych 300 lat zmodernizował Polskę na europejską modłę, udowadniając, że „Polak potrafi”. Opowiedział także m.in. o swych książkach, warsztacie pisarskim i historycznych ciekawostkach. A na koniec długo podpisywał książki.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |