20 VI 2017 Spotkanie z Ewą Stadtmüller
 20 czerwca 2017 r. w Filii nr 6 bocheńskiej Biblioteki odbyło się spotkanie z Ewą Stadtmüller - nauczycielką, pedagogiem oraz autorką wielu książek dla dzieci.

Spotkanie było jednym z punktów realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  
Image
 

Twórczość Ewy Stadtmüller  jest dobrze znana najmłodszym bocheńskim czytelnikom. W 1992 zadebiutowała bajką “O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Dziś jest już autorką ponad 100 książek dla dzieci. Pisze opowiadania, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowuje dla najmłodszych znane baśnie i legendy. Na szczególną uwagę zasługują jej książki edukacyjne: napisana wspólnie z Elżbietą Zecheenter-Spławińską “Leksykon dla najmłodszych”, “Poradnik młodego redaktora” czy “Kraków i okolice” (współautorstwo Anna Chachulska). Jest również autorką książek religijnych dla dzieci: „Przypalona szarlotka Pana Boga” czy wierszowanej opowieści o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba”. Opracowała  także  "Legendy Bocheńskie”, które  zawierają  cztery najpopularniejsze i najpiękniejsze legendarne opowieści związane ze św. Kingą, kopalnianymi skrzatami, skarbnikiem i królem Kazimierzem Wielkim. Była wielokrotnie  nagradzana za swoją twórczość. W 2003 r. została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 r. za książkę ”A jak Anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Od 2010 jest również członkiem Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Spotkanie to pozostanie długo w pamięci najmłodszych. Pisarka wprowadziła dzieci w magiczny świat legend, w który nie zabrakło akcentów bocheńskich połączonych przez jeden wspólny element – sól – największy skarb naszego miasteczka. Autorka bajek podań i legend przybyła z czarodziejskim kuferkiem, w którym znajdowały się niezwykłe i charakterystyczne kukiełki, przedstawiające bohaterów jej książeczek. Pisarka  zaprosiła dzieci do zabawy, wspólnie zaprezentowali przedstawienie o skrzacie Jagódce oraz legendy o św. Kindze i Kazimierzu Wielkim. W dalszej części spotkania sprawdziła znajomość legend, zadając uczestnikom zagadki, na które dzieci chętnie odpowiadały, wykazując się dużą wiedzą.

Po spotkaniu uczestnicy chętnie kupowali książeczki naszego gościa a każdy zainteresowany otrzymał imienną dedykację i autograf.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |