4 VII 2017 Spotkanie z Andrew Bajda
 W bocheńskiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Andrew Bajda, profesorem Cuyahoga Community College w Cleveland w stanie Ohio, podróżnikiem i promocja jego książki „Captured in Liberation”.

Książka „Captured in liberation” opowiada niezwykłą historię rodziny, która właśnie tu, w Bochni, ma swoje korzenie. I Bochnia staje się ważnym miejscem i świadkiem opowiadanych zdarzeń. Bywa punktem odniesienia i miejscem wewnętrznych powrotów. Najważniejszym bohaterem tej doskonale udokumentowanej, napisanej pięknym, refleksyjnym językiem opowieści, jest Marian Bajda (Ian). Śledząc jego losy wyruszamy w podróż, w którą wyruszył osobiście bohater naszego spotkania, Andrew Bajda, podążając – nie tylko sercem i umyłem, ale i fizycznie - śladami swojego ojca. Opowiedziana w książce historia pozwala poznać wiele niezwykłych osób, a przede wszystkim staje się doskonałym lustrem dla historii Europy, a także historii rodzin, które po zakończeniu wojennej zawieruchy swoje dalsze życie budowały na emigracji. Ta książka to hołd dla nieporównywalnej z niczym wartości życia każdego pojedynczego człowieka i tajemnicy jego losu. Wielkość i kruchość człowieczeństwa potwierdza pragnienie – a może świadomość – naszej wewnętrznej wolności.

Jak zaczyna się ta historia? W spokojnej północno – angielskiej wsi trzynastoletnia Iris przybywa do gospodarstwa swojego wuja, które odtąd, ze względu na chorobę i stratę matki ma stać się jej domem. Po drugiej stronie Kanału la Manche piętnastoletni Marian Bajda wraz ze swoją rodziną we wrześniu 1939 r. opuszcza dom, uciekając przed okrucieństwem wojny. Tak zaczyna się fascynująca podróż w służbie wyzwoleniu Polski spod obu okupacji: hitlerowskiej i radzieckiej. Jego podróż prowadzi przez rozległe pasma górskie Europy, europejskie miasta, wycieńczającą pracę, niewolę, ucieczkę i niespodziewane spotkania, do których dochodzi niemal za każdym rogiem. Przez najważniejsze rejony walk i cierpienia II wojny światowej i łączy się z niezwykłą historią jego brata: począwszy od pełnego desperacji pragnienia walki i przetrwania na Syberii, gdzie trafił brat głównego bohatera, Stefan, aż do obietnicy, jaka była odradzająca się Polska Armia we Włoszech. Kiedy żołnierze Armii Andersa konfrontują się z ponurą rzeczywistością, w której nie ma mowy o żadnym prawdziwym wyzwoleniu Polski, Marian zostaje wysłany do Szkocji, nieświadomy, że pewna młoda kobieta już na niego czeka…

Podczas spotkania Andrew Bajda opowiadał o wojennych losach swojego ojca i przebytej przez niego drodze, pokazywał zdjęcia bocheńskiej rodziny. Mówił o swojej podróży odbytej przed napisaniem książki, śladami wojennej wędrówki ojca, odwiedzonych miejscach jego pobytu, podczs której kierował się jego dokładnymi informacjami i wskazówkami. Słuchaczy szczególnie interesowało w jaki sposób i kiedy poznał historią życia ojca, dlaczego Marian Bajda tak późno opowiedział rodzinie o swoich przeżyciach. Niespodzianką dla uczestników spotkania i bardzo ważnym przeżyciem, była możliwość rozmowy z samym bohaterem książki, dzięki transmisji internetowej. Marian Bajda, w otoczeniu rodziny, oglądał w USA spotkanie w Bochni, a uczestnicy spotkania zadawali mu pytania, na które odpowiadał.

Książka jest napisana w języku angielskim, czekamy na jej polskie tłumaczenie.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image


 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |