20 VI 2017 Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz
 W drugim dniu realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!” gościliśmy w Bibliotece Grażynę Bąkiewicz – historyka, pedagoga, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Co za tydzień…Ale historia!!!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grażyna Bąkiewicz z zawodu jest historykiem. Studia ukończyła na wydziale filozoficzno-historycznym na Uniwersytecie Łódzkim. Prawie 30 lat przepracowała jako nauczycielka, ale zawsze czuła ogromną potrzebę pisania. Kontakt z młodzieżą był tym, czego potrzebowała, i dawał jej energię niezbędną do życia. Swoją miłość do pisania realizowała, wymyślając bajki dla córek. Szansa na zaistnienie w gronie twórców pojawiła się sama i miała formę ogłoszenia w prasie o Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Wygrała ten konkurs (1983) i od tego czasu jej bajki ukazywały się w różnych czasopismach dla dzieci. Za pierwszą powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: „Stan podgorączkowy” (2003) i „Będę u Klary” (2004) były również skierowane do młodego odbiorcy, ale  równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników.

Podczas wtorkowego spotkania Grażyna Bąkiewicz opowiedziała dzieciom jak to się stało, że została pisarką i dzieliła się ze swoją pasją historyczną. Zaprezentowała m.in. kilka swoich książek z bogato ilustrowanej serii "Zdarzyło się w Polsce" oraz dynamiczną, pełną historycznych ciekawostek, żartów, komiksowych wstawek i zabawnych rysunków serię "Ale historia...". Dowiedzieliśmy się ponadto, że usłyszane od uczniów przez blisko 30 lat pracy w szkole historie, stały się inspiracją do opisania niezwykłych przygód i rzeczywistych wydarzeń. Opowiadając po krótce fabułę swoich książek, zachęciła uczestników spotkania do sięgnięcia po nie i zapoznanie się z całą lekturą. Młodzi czytelnicy otrzymali wiele cennych rad, mających pomóc realizacji ich marzeń, które według autorki spełniają się zawsze kiedy gorąco tego pragniemy i dajemy z siebie wszystko, by dopomóc szczęściu. Dzieci miały do gościa bardzo dużo pytań, dlatego dyskusji również nie zabrakło. Po spotkaniu natomiast można było kupić książkę pisarki i otrzymać autograf.

 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2018 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |