23 VI 2015 Wystawa poplenerowa
 W ramach obchodów Dni Bochni Fundacja Salina NOVA, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Bochni oraz Biblioteka zaprosili na otwarcie wystawy poplenerowej „Bochnia Miasto Soli i Sól Miasta”.

Wystawa tematyczna „Bochnia Miasto Soli i Sól Miasta” prezentuje efekty pracy artystów fotografików, którzy uczestniczyli w I Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym w Bochni w dniach 12 - 14 czerwca 2015 r. Wydarzenie to zorganizowano w ramach projektu „Bochnianie Współdecydują – partycypacja szansą na rewitalizację miasta” współfinansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Plener Honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński, Patronat artystyczny przejął Polski Związek Artystów Fotografików Oddział w Krakowie a merytoryczny FOTOKLUB RP.

W plenerze wzięło udział 11 artystów fotografików z całej Polski: Wacław Andrusikiewicz (Trzebieńczyce k. Oświęcimia), Witold Bianga (Bąkowo k. Gdańska), Ryszard Cabała (Zielonki k. Krakowa), Stanisław Gąsior (Radom), Dorota Kycia (Józefosław k. W-wy), Grzegorz Ojrzyński (Radomsko), Grzegorz Sidorowicz (Bolesławiec), Ryszard Tatomir (Wieliczka), Andrzej Zawada (Kraków), Czesław Zdanowicz (Białystok) i Krzysztof Zdanowicz (Radom). Każdy artysta poszukiwał swojego sposobu spojrzenia na przestrzeń miejską Bochni, pokazania naszego miasta i jego okolic. Szukał w pejzażu miejskim elementów i widoków charakterystycznych i inspirujących, oddających niepowtarzalny klimat ponad 760 – letniego grodu. Ze względu na piękne i zróżnicowane położenie nie zabrakło atrakcyjnych plenerów. Artyści mogli utrwalać w kadrze budowle lub tylko elementy architektury opowiadające o historii, ludziach i wydarzenia, relacje między budowlami i widoki z bocheńskich wzgórz.

Z nadesłanych przez artystów zdjęć do wyeksponowania na wystawie wybrano około 30. Oceniało je jury w składzie: Adam Famielec, Alicja Imiołek, Katarzyna Rogalska-Piekarczyk, Tomasz Ryncarz, Marian Rynkiewicz, Zdzisław Szklarzewicz i Aleksander Włodyka. Za najlepsze prace jury uznało zdjęcia Wacława Adrusikiewicza, Krzysztofa Zdanowicza i Grzegorza Ojrzyńskiego przyznając im trzy równorzędne wyróżnienia. W otwarciu wystawy uczestniczyli dwaj z uczestników plenery Wacław Andrusikiewicz i Andrzej Zawada dzieląc się poplenerowymi refleksjami.

Otwarcie wystawy uświetnił występ młodego bocheńskiego artysty Kacpra Dębosza, absolwenta Państwowej szkoły Muzycznej I Stopnia im. J. Żurawlewa w Bochni i ucznia klasy fortepianu prof. Anny Dudy w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie. Swoje umiejętności muzyczne doskonalił na warsztatach fortepianowych pod okiem wybitnych pedagogów i może się już poszczycić osiągnięciami m.in. jest laureatem Festiwalu Pianistycznego Alla Polacca w Warszawie i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Wieliczce oraz wyróżnień Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i XXX Festiwalu Tydzień Talentów Tarnów-Kąśna Dolna. Dla słuchaczy zgromadzanych bocheńskiej Bibliotece wykonał utwory dwóch wybitnych kompozytorów okresu romantyzmu: F. Liszta i F. Chopina.

Wystawę można zwiedzać do 15 września 2015 r. Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

 
Image
 
Image
Image
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
© 2006-2019 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni Poczta  |  Redakcja  |  Twórcy  |